Radomiak przed fuzją z RKS i po fuzji

RKS Radomiak Radom
Autor: Wojciech Stan
Źródło: commons.wikimedia.org
Fuzja Radomiaka z Radomskim Kołem Sportowym w 1967 roku sprawiła, że ten pierwszy klub stał się spadkobiercą tego drugiego, ale zanim do tego doszło, zielono-biało-zieloni przez ponad dwie dekady pisali swoją własną historię.
Bata
Z inicjatywy Włodzimierza Skibińskiego, pełniącego funkcję dyrektora naczelnego zakładów obuwniczych Bata, 7 kwietnia 1945 odbyło się zebranie, podczas którego założono Klub Sportowy Bata, przemianowany 13 lipca na Klub Sportowy Radomiak. To Skibiński wymyślił nazwę zespołu, zaprojektował herb i zaproponował zielono-biało-zielone barwy. Pierwszym kierownikiem sekcji piłkarskiej został Bronisław Biernacik, a trenerem Marian Matyjaśkiewicz. Co ciekawe, swój inauguracyjny mecz drużyna rozegrała jeszcze przed formalnym jej utworzeniem i 2 kwietnia 1945 roku przegrała w derbowym starciu z Bronią 0:1. W swoim pierwszym ligowym sezonie Radomiak wywalczył tytuł mistrza okręgu po tym jak przyznano mu walkower w trzecim starciu finałowym przeciwko Polonii Warszawa. W barwach Czarnych Koszul wystąpili bowiem nieuprawnieni piłkarze.
Tuż po wojnie
Rok 1946 przyniósł zielono-biało-zielonym możliwość konkurowania o tytuł mistrza Polski. Zmagania odbywały się systemem pucharowym, a Radomiak okazał się najlepszy na szczeblu podokręgu, po czym zmierzył się z Lublinianką i triumfował 5:0. Marzenia o tytule prysły jednak na etapie ćwierćfinału. Tam Radomiak spotkał się w Łodzi z ŁKS-em i poległ 1:3. Niedługo później reaktywowano I ligę, znaną dziś jako Ekstraklasa, oraz utworzono jej zaplecze, na które trafił radomski klub. W debiutanckim sezonie zielono-biało-zieloni uplasowali się na znakomitym trzecim miejscu w tabeli, co jak się później okazało, stanowiło maksimum ich możliwości. W 1952 roku Radomiak spadł do III ligi i przez ponad dwie dekady nie przeskoczył na wyższy szczebel futbolowej drabiny.
Fuzja
Wspomniana wcześniej fuzja Klubu Sportowego Radomiak z podupadającym Radomskim Kołem Sportowym dokonała się w 1967 roku, a jej owocem był Radomski Klub Sportowy Radomiak. Lata 1969 i 1972 po bardzo długim okresie posuchy okazały się naprawdę owocne, gdyż zielono-biało-zieloni uzyskiwali w nich awans na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej. Wprawdzie w każdym z tych przypadków przygoda Radomiaka z II ligą trwała zaledwie jeden sezon, ale w powietrzu wisiała nadzieja na lepsze jutro, które nadeszło wraz z sezonem 1976/77. Ekipa ze Struga wygrała wówczas zmagania III ligi, po czym w II lidze zadomowiła się na dłużej niż sezon. Rozgrywki 1982/83 Radomiak zakończył nawet na drugim miejscu w tabeli, ale promocję na najwyższy szczebel uzyskał wtedy tylko zwycięski Motor Lublin.
Przygoda w elicie
W sezonie 1983/84 zielono-biało-zieloni okazali się najlepsi na drugoligowym froncie i wywalczyli historyczną przepustkę do najwyższej klasy rozgrywkowej. Tam na inaugurację pokonali 3:0 przed własną publicznością Bałtyk Gdynia, a następnie rozprawili się 1:0 na wyjeździe z ŁKS-em Łódź i... objęli prowadzenie w tabeli! Rundę jesienną Radomiak ostatecznie zakończył na piątym miejscu, ale wiosną nie było już tak różowo i długa seria meczów bez zwycięstwa sprawiła, że piękny sen zakończył się spadkiem na drugoligowy front. Do szczęścia zabrakło jednak naprawdę niewiele, gdyż Śląsk Wrocław zajął ostatnią „bezpieczną” lokatę tylko dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu.
Wzloty i upadki
W roku 1985 Radomiak występował w najwyższej klasie rozgrywkowej, a zaledwie dekadę później rozpoczął rozpaczliwy marsz ku IV lidze, w której spędził lata 1996–2000 oraz sezon 2002/03. W międzyczasie oczywiście zdarzały się radosne momenty, takie jak wygranie III ligi 1992/93 czy czwarte miejsce na drugoligowym froncie w kolejnym sezonie, ale ten upadek z wysokiego konia i tak bolał sympatyków radomskiego klubu.
Powrót na szczyt
Rok 2004 przyniósł zielono-biało-zielonym powrót na zaplecze dzisiejszej Ekstraklasy, ale utrzymali się oni na tym poziomie przez zaledwie dwa sezony, a do zmagań 2008/09 znów przystąpili jako IV-ligowiec. W międzyczasie stowarzyszenie upadło, a w jego miejsce powołano spółkę akcyjną. Od tego momentu zespół notuje systematyczny progres, zakłócony tylko spadkiem z III ligi w rozgrywkach 2013/14. Od sezonu 2015/16 Radomiak występuje na szczeblu centralnym. W sezonie 2018/19 zielono-biało-zieloni wygrali II ligę i wywalczyli promocję na zaplecze Ekstraklasy.